Eftermiddagens pointjagt over 30 minutter er overstået . Dicte og Nynne scorede 35 point foran Sarah med 30 og Emily med 28.
Nu står den på te og kage inden klubmesterskaberne i natløb står for døren senere i aften

Skifte imellem Nynne og Olivia ved postflytnings stafetten lørdag formiddag i Krogenberg hegn

Hytte weekend

25-Februar-2017

Superweekenden er igang

Første træning lørdag formiddag var en " postflytnings stafet" over 5 km med 11 kort pr. hold.
Første færdig var Nynne og Olivia.
Vi fortsætter i eftermiddag med et pointløb.

14-Februar-2017

Hytte weekend 25/26 Februar

WEEKEND I TIKØB HYTTEN
Kære ungdomsløber.
I weekenden den 25 / 26 februar skal vi på løbe weekend i den hytte vi kender som ”Kathøj” lige syd for Tikøb.
Vi starter først lørdag morgen kl 9:00 fordi jeg skal på arbejde fredag aften.
Vi skal både træne selv, løbe klubmesterskaber i natløb, hygge os og så skal vi lave et løb for ca 100 andre om søndagen.
Programmet ser sådan ud:
Lørdag
Kl 09:00 Ankomst til Tikøb hytten (Jeg henter gerne, hvis nogen ikke kan komme derud selv)
Kl 9:15 Indkvartering
Kl 10:00 Træning i Krogenberg, 2 mands postflytnings stafet.
Kl 12:30 Frokost
Om eftermiddagen er der hygge, snak, leg te og kage.
Kl 17:00 Klargøring til klubmesterskaberne i natløb (der kommer deltagere fra HSOK ud over os)
Kl 18:30 Klubmesterskaber i Natløb i Danstrup Hegn
Kl 21:00 Præmie overrækkelse og aftens mad
Søndag
07:30 morgenmad
08:30 Klargøring til 6 afdeling af Vinterlang distance. I får alle en funktion i skal lave frem til løbet
Kl 10:15 Fælles starten går til vinterlang distance hvor i løber en mellemsvær bane specielt lavet til dagen
Kl 13:30 Frokost
Kl 14:00 postindsamling
Kl 16 Tak for denne gang
Tilmelding til Bjarne på 24684492 – ring eller SMS – pris 200.- skrives på løbs regnskabet

Træning i vinterferien uge 7

Tirsdagens træning i uge 7 ( tirsdag den 14 februar ) starter allerede kl 16 så vi kan slippe for at træne med pandelamper

Dicte 2"er og Nynne 5"er ved vinterens "Vintercup" - Dicte vinder kæmpe købmanddskurv...

1. Valdemar Marager Allerød Ok 400 point 2 Dicte Højbjerg Andersen Helsingør SOK 398point 3 Malte Kliem Farum OK 389 point; 4 Tobias Olloz Tisvilde Hegn OK 278point; 5 Nynne Høst Nedergaard Helsingør SOK 270point; 6 Johannes Marager Allerød OK 264point; 7 Nataliya Thell Eslövs FK 254point; 8 Christina H. Sørensen Tisvilde Hegn OK 252  9 Jannie Nielsen Tisvilde Hegn OK 243  10 Jacob Bonelli FSK Orientering 183  11 Trine Hershøj OK73 167  12 Tina Nielsen Ballerup OK 128  13 Inge K. Kristoffersen Ballerup OK 102  14 Finn Bregensøe Tisvilde Hegn OK 100  15 Christian Borch FIF Hillerød Orientering 96  16 Arne Thell Eslövs FK 94  17 Filip Nielsen Farum OK 93  18 Anni Lind PI-København 82  18 Sarah Helsingør SOK 82  20 Henrik Lynggaard Jensen FSK Orientering 81  21 Mads Christian Maarup Allerød OK 74  22 Christina Nilsson Amager OK 58  22 Leah Chin Køge OK 58  24 Dorrit Røpke Farum OK 51 

Årets ture i HSOK ungdom

Kalenderen for 2017 er fyldt med spændende ture for ungdomsafdelingen.

Sæt derfor allerede nu X i din kalender ved disse vigtige begivenheder:

25 - 26 Februar . Ungdomsweekend i Kathøjhytten m/ klubmesterskab nat og vinterlang distance

13/14/15 April : Påske 3 etapesløb i Nordjylland

22/23 April : DM sprint og Ultralang i Nordjylland

28/29 April : 10 Mila stafet i Gøteborg

25 - 30 Juli : Sommer tur til 5 dages i Tjekkiet       http://ok-bor.cz/bohemia2017/en/

9/10 september: DM Weekend på Fyn

7/8 Oktober : KUM Jylland

28/29 Oktober : Høst Open Bornholm.

HSOKs ski tur nærmer sig.

Som i ved så er "ski" en del af HSOK og det er "S" i HSOK som betyder ski afdelingen.

Der er enkelte som dyrker skiløb i den helt store stil, tager til f.eks VASAløbet og træner på rulleski om sommeren.

Det er dog årets skitur som er det helt store trækplaster og som sædvanlig er der arrangeret en skitferie i uge 5, i år til Beitostølen i Norge.

I år deltager halvdelen af ungdomsafdelingen og også træneren, så derfor er der 

Ingen teknik træning tirsdag den 31 Januar

Vi holder simpelthen vinterferie i uge 5.

Rolf Lund deler ud af sine guldkorn - er gæstetræner tirsdag den 24 januar

Tirsdag den 24 Januar er Rolf Lund gæste træner. Udover at han lærer fra sig, så laver han også mad og denne tirsdag har Rolf inviteret til fællesspisning for ungdomsløberne.

Træningstidspunktet er derfor ændret træningen = 17:00 - 19:45

 

 

Sidste teknik træning i 2016 - men mange trænings muligheder i julepausen

På tirsdag den 13 december har vi sidste teknik træning i 2016, træningen er denne dag udvidet med 1 time så vi har tid til lidt julehygge inden ferien.

Første teknik træning i 2017 bliver tirsdg den 10 januar kl 17 fra klubgården. Her er vi så tilbage i at træningen er fra 17:00 til 18:30 og der er ikke fælles spisning efter træningen længere.

Her kan du se mulighederne for træning i vores jule/nytårs pause :

Tirsdag den 13 december     Sidste ungdoms teknik træning - klubgården 17:00 - 20:30

Onsdag den 14 december     Interval træning - klubgården kl 17:00

Lørdag den 17 december      Vinter cup - Geel skov.  Dicte og Nynne er tilmeldt. afgang kl 12

Onsdag den 21 december     Interval træning - klubgården kl 17:00

Lørdag den 24 december      Gurresø rundt 8.8 km Marianelundsvej/Gurrevej kl 9:45

Mandag den 26 december    Træningsløb teglstrup hegn - klubgården kl 10:00 

Onsdag den 28 december     interval træning - klubgården kl 17:00

Lørdag den 31 december      Gurresø rundt 8.8 km Marianelundsvej/Gurrevej kl 9:45

Onsdag den 4 januar               Interval træning - klubgården kl 17:00

Lørdag den 7 januar                Vinter cup i Nørreskoven/Farum, Nynne og Dicte er tilmeldt afgang kl 12

Tirsdag den 10 januar            Ungdoms teknik træning - klubgården kl 17:00 - 18:30

Så er vinter trænings sæsonen gået igang

Konkurence sæsonen er slut og nu står den på træning og kurser.

De største piger er rykket fra U1 til U2 og havde debut på U2 i den forgangne weekend hvor hele holdet var på lang trænings weekend i Frillesås lige syd for Gøteborg.

Den ugentlige tirsdags træning er blevet spicet op med fællesspisning her i november og december, og igår var den virkelig "Spicet" op da Rolf var gæstekok med Chilli con carne med ekstra chilli....

U2

Flere af ungdomsløberne er i denne sæson rykket op fra U1 til U2, første opgave var en lang trænings weekend syd for Gøteborg...

" Det er helt anderledes end U1, og hold da op det var svært"

" Vi havde det super sjovt"

 

Det var bare et par løsrevne sætninger da de fortalte om weekenden....

Så fik vi skudt efterårs og vintertræningen igang med en god gang o-intervaller...

Så er hele ungdoms programmet til 6 Januar 2017 klar.

ungdomstrænings prog

 

Klik på linket og se hele programmet.

 

 

HSOKs ungdomshold.

Samlet oversigt over aktiviteterne i HSOKs ungdomsafdeling Resten af 2016

Dato

Hvor

 

Tidspunkt

 

Hvad

 

Træningsskov

 

Onsdag den 19/10

 

Klubgården

 

17:00 – 18:30

 

Interval træning

 

Teglstrup Hegn

 

Søndag den 23/10

 

Allerød

 

9:00 - 12:00

 

Kredsløb

 

Ravnsholt-Dicte er tilmeldt

 

Tirsdag den 25/10

 

Klubgården

 

17:00 – 19:00

 

Teknik træning

 

Teglstrup Hegn

 

Onsdag den 26/10

 

Klubgården

 

17:00 – 18:30

 

Interval træning

 

Teglstrup Hegn

 

Fredag den 28/10

 

Bornholm

 

Hele weekenden

 

Høst - open

 

Dicte og Nynne er tilmeldt

 

Lørdag den 29/10

 

Bornholm

 

Hele weekenden

 

Høst - open

 

Rytterknægten

 

Søndag den 30/10

 

Bornholm

 

Hele weekenden

 

Høst - Open

 

Hammeren

 

Tirsdag den 1/11

 

Ingen træning

 

Ingen træning denne tirsdag på grund af det omfattende program med Bornholm og KUM

 

Onsdag den 2/11

 

Klubgården

 

17:00 – 18:30

 

Interval træning

 

Teglstrup Hegn

 

Fredag den 4/11

 

Hillerød

 

Kommer

 

KUM

 

St.Dyrehave Dicte Nynne og Sarah D.er tilmeldt

 

Lørdag den 5/11

 

Hillerød

 

Kommer

 

KUM

 

St.Dyrehave

 

Søndag den 6/11

 

Hillerød

 

Kommer

 

KUM

 

St.Dyrehave

 

Tirsdag den 8/11

 

Klubgården

 

17:00 til 19:30

 

Tekniktræning nu med fælles aftensmad bagefter

 

Teglstrup Hegn

 

Onsdag den 9/11

 

Klubgården

 

17:00 – 18:30

 

Interval træning

 

Teglstrup Hegn

 

Lørdag den 12/11

 

Vapnagaard

 

12:00 – 15:00

 

Sprint

 

Vapnagaard

 

Søndag den 13/11

 

Teglstrup Hegn

 

09:00 – 13:00

 

Jættemilen

 

Konkurrence-langdistance

 

Tirsdag den 15/11

 

Klubgården

 

17:00 – 19:30

 

Teknik + spisning

 

Helsingør området

 

Onsdag den 16/11

 

Klubgården

 

17:00 – 18:30

 

Interval træning

 

Teglstrup Hegn

 

Tirsdag den 22/11

 

Klubgården

 

17:00 – 19:30

 

Teknik + spisning

 

Helsingør området

 

Onsdag den 23/11

 

Klubgården

 

17:00 – 18:30

 

Interval træning

 

Teglstrup Hegn

 

Tirsdag den 29/11

 

Klubgården

 

17:00 – 19:30

 

Teknik + spisning

 

Helsingør området

 

Onsdag den 30/11

 

Klubgården

 

17:00 – 18:30

 

Interval træning

 

Teglstrup Hegn

 

Lørdag den 3/12

 

Vedbæk

 

12:00 – 15:00

 

Vintercup 1 afd

 

Trørød Hegn

 

Tirsdag den 6/12

 

Klubgården

 

17:00 – 19:30

 

Teknik + spisning

 

Helsingør området

 

Onsdag den 7/12

 

Klubgården

 

17:00 – 18:30

 

Interval træning

 

Teglstrup Hegn

 

Tirsdag den 13/12

 

Klubgården

 

17:00 – 19:30

 

Teknik + spisning

 

Helsingør området

 

Onsdag den 14/12

 

Klubgården

 

17:00 – 18:30

 

Interval træning

 

Teglstrup Hegn

 

Lørdag den 17/12

 

Virum

 

12:00 – 15:00

 

Vintercup 2 afd

 

Geel skov

 

Lørdag den 24/12

 

Gurresø

 

09:45 – 11:00

 

Gurresø rundt

 

Hyggeløb-

 

Lørdag den 7/1

 

Farum

 

12:00 – 15:00

 

Vintercup 3 afd

 

Nørreskoven

 

Tirsdag den 10/1

 

Klubgården

 

17:00 – 19:30

 

Teknik + spisning

 

Helsingør området

 

Onsdag den 11/1

 

Klubgården

 

17:00 – 18:30

 

Interval træning

 

Teglstrup Hegn

 

 

De sidste konkurrencer i denne sæson

Ungdoms afdelingen deltager i Høst open på Bornholm den sidste weekend i oktober og så følger KUM i Hillerød i weekenden efter og det sidste løb bliver "Jættemilen" evt med sprinten på Vapnagård som forret. Jættemilen er et lang distanceløb, men foregår i år på hjemmebane i Teglstrup hegn. I vinter deltager vi i løbs serien "Vintercup" der er en Vintercup Light på 4 km mellemsvær der lige passer til os. Der er 5 løb og de 4 tæller i den samlede konkurence.

Tilmelding til løbene foregår igennem Bjarne.

Herefter er der et par måneders træning på svære baner frem imod 2017 første arrangement "Super weekenden" som vil blive sidst i februar, her skal vi bo i spejderhytten i Tikøb, løbe klubmesterskaber i natløb, hygge, løbe endnu mere, og så skal vi være værter ved en konkurence om søndagen som hedder vinter lang distance.

HSOK bliver i 3 division i O-Løb

Her er billedet af en væsentlig årsag til at HSOK bliver i 3 division. Disse 4 ungdomsløbere repræsentere 2 første pladser, 1 anden plads og 1 tredie plads i den alt afgørende divisions match.

HSOK ungdom fik den første stafet medalje ved SM stafet 2016

En hold præstation helt ud over det sædvanlige bragte den første hold medalje til HSOKs  ungdoms afdeling i nyere tid..

Bjarne B Jensen, 56 år,  Personaleleder hos DSB, motion-og orienteringsløber i Helsingør ski- og orienteringsklub samt Jernbanens atletik og motion. Ungdomstræner i HSOK.

24684492, bjje@dsboresund.dk